Tarot - kosmiczna magia dawniej i dziś
Magiczna talia kart

Tarot Od wieków w ramach rozrywki grano w tarot karty, nie wiadomo jednak dokładnie kiedy powstała ta szczególna talia, wzorowana co prawda na klasycznej, ale jednak niezwykła. Tak jak i normalne karty, tak i te posiadają cztery kolory – puchary (które zastępują klasyczne kiery), kije (odpowiedniki trefli), miecze (czyli piki) i monety (klasyczne kara). Talia zawiera aż 78 kart (zwykła 52), składa się z 22 kart Arkanów Wielkich oraz 56 Arkanów Małych. Bardzo często wizerunki na poszczególnych kartach są szczegółowo dopracowane i ozdobne, bądź w pewien sposób straszne, zawierają bogatą symbolikę, dającą się wieloznacznie interpretować. Na przestrzeni wieków tarociści byli prześladowani tak jak heretycy, gdyż władze Kościoła zakazywały używania tych szczególnych kart, uznając je za „biblię szatana”, przekazującą wiedzę magiczną, pochodzącą od samego diabła.

Historia Tarota

Początkowo karty służyły do gry, jednak coraz szerzej używano ich do wróżenia, a w XVIII wieku wyraźnie rozgraniczano już talie używane przez hazardzistów od tych służących wróżbitom. Powstawały nawet specjalnie opracowywane zestawy z wyjątkowymi obrazami, a ich twórcy opatrywali dodatkowo „swoje” egzemplarze legendami i teoriami, wzbudzającymi jeszcze większe zainteresowanie, m. in. wywodzono rodowód kart ze starożytnego Egiptu, czyniąc ich głównym autorem boga Thotha, a same obrazy miały zawierać wiedzę magiczną daną ludzkości przez Thotha. Co ciekawe naukowcy także zainteresowali się magiczną talią – psychologowie związani ze szkołą Karola Junga wykorzystywali symbolikę kart do wyjaśniania pojęć archetypów. Współcześnie w Polsce znany antropolog i etnograf, dr. Jan Witold Suliga, który poświecił ćwierćwiecze swojego życia badaniom nad tarotem, udziela szkoleń i organizuje specjalne warsztaty dla tarocistów. Bardzo silne natomiast są związki tej sztuki wróżenia z Kabałą, do interpretacji kart wykorzystuje się pojęcia kabalistyczne, często też symbolika rodem z Kabały jest używana do projektowania obrazów na poszczególnych kartach.

Tarot współcześnie

Obecnie wróżby przy użyciu magicznej talii są na wyciągnięcie ręki dla każdego – drukowane w prasie (m. in. "Angora" zamieszcza horoskop przygotowywany przez tarocistę) oraz szeroko dostępne w Internecie, zarówno na darmowych portalach ezoterycznych,jak i płatnych, gdzie wróżba przygotowywana i objaśniana jest indywidualnie. Istnieją poglądy, że wróż może przejąć na siebie moc (pozytywną i negatywną) płynącą z kart, dlatego też myje się on po każdej wróżbie, a ponadto za przepowiednię należy zapłacić, żeby dobro uwolnione w magicznym procesie mogło przejść na osobę, której dotyczyła wróżba. Można także samemu próbować interpretować karty, jednak ze względu na złożoność symboliki i bogatą historię kart warto powierzyć swoją wróżbę doświadczonemu tarociście.

Obsługa oprogramowania
  • Banki coraz częściej wykorzystują swoje wewnętrzne aplikacje. Czytaj więcej: Oprogramowanie dla banków
  • Nawet na giełdzie i ich pracowników zależy od niezawodnego oprogramowania. Czytaj więcej tutaj: Oprogramowanie do wymiany
  • Zastosowanie oprogramowania znajduje się głównie w gospodarstwach domowych ponownie. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Application Software
Aktualności i wydarzenia
  • Ceny akcji nieznacznie na wzrost
  • Gra kontynuuje: good bad banku wobec banku
  • Nowe możliwości dla inwestorów na rynku akcji
Pokrewne tematy: